Hledáte nejlepší nabídku letenky?

Itálie Matera

Dovolená Itálie Matera


Itálie je známá svou bohatou historií, architekturou a úchvatnými scenériemi. Jedním z míst, která si zaslouží vaši pozornost při návštěvě Itálie, je město Matera. Nachází se v jižní části země, v regionu Basilicata, a je známé pro své unikátní jeskynní domy a historický komplex Sassi di Matera.

Matera je jedním z nejstarších obydlených sídel na světě, kde se lidé usídlili již před tisíci lety. Jeho historie sahá až do pravěku, a dnes je považován za kulturní dědictví UNESCO. Jeden z nejcharakterističtějších prvků Matera jsou Sassi, které jsou útesy ve tvaru jeskyň vytesané do kamene. Tyto jeskyně byly původně používány jako příbytky a dnes jsou mnohé z nich přeměněny na hotely, restaurace a obchody.

Při procházce ulicemi Matera je nemožné se nezamilovat do jeho kamenitých útesů a malebných domků. Město je plné úzkých uliček, schodů a malých náměstí, které vytvářejí jedinečnou atmosféru. Prozkoumání Sassi di Matera je jako cesta do minulosti, kdy se lidé živili zemědělstvím a chovem dobytka. Některé jeskynní domy mají i dětské hřiště, kostely a kláštery, které svědčí o bohaté historii a náboženském vlivu ve městě.

Mimo Sassi existuje v Matera také moderní část, která nabízí živou atmosféru s obchody, kavárnami a restauracemi. Jídlo je jedním z nejlepších způsobů, jak si užít italskou kulturu, a v Matera to není jinak. Město je známé pro své tradiční jídlo, jako je orecchiette (tradiční domácí těstoviny) a chutné pečivo. Restaurace nabízejí také široký výběr vína z regionu Basilicata, které je známé pro své lákavé a kořenité chutě.

Při návštěvě Matera, nezapomeňte navštívit také jeho historické památky. Mezi nejvýznamnější patří katedrála Matera, která se nachází na centrálním náměstí. Tato katedrála je příkladem soudobého středomořského architektonického stylu a nabízí úžasný výhled na celé město. Další významnou atrakcí je hrad trůnu (Castello Tramontano), který se tyčí nad městem a poskytuje nádherný výhled na krajinu Basilicata.

Matera není jen místem bohatým na historii a kulturu, ale také je ideálním výchozím bodem k prozkoumání okolního regionu. V blízkosti se nachází národní park Pollino, který je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a zvířat. Nachází se zde také řada malebných vesnic a měst, které stojí za návštěvu, jako je Alberobello s jeho tradičními trullovými domy a město Taranto s jeho krásnými plážemi.

Matera je jedním z míst, které stojí za to navštívit při cestě do Itálie. Jeho jedinečná atmosféra, krásné krajiny a bohatá historie nadchnou každého návštěvníka. Bez ohledu na to, zda jste milovník historie, architektury nebo přírody, Matera vám nabídne něco, co vás očaruje a nezapomenutelné zážitky.


Nejčastější dotazy a odpovědi Itálie Matera


1. Jak se dostanu do Matera?
Odpověď: Z řady italských měst je možné dojet do Matera autobusem nebo vlakem. Nejbližším mezinárodním letištěm je v Bari, odkud je možné pokračovat autobusem nebo vlakem do Matera.

2. Jak dlouho trvá cesta z Bari do Matera?
Odpověď: Cesta z Bari do Matera trvá přibližně hodinu vlakem nebo autobusem.

3. Co je nejlepší čas na návštěvu Matera?
Odpověď: Nejlepší čas na návštěvu Matera je na jaře (květen a červen) a na podzim (září a říjen), kdy je příjemné počasí a nejsou moc velké davové špičky.

4. Kolik stojí vstupenka do Sassi di Matera?
Odpověď: Vstup do historického středu Matera, známého jako Sassi di Matera, je volný. Navštívit můžete uličky, kostely a další památky zdarma.

5. Existují v Matera omezení pro automobily?
Odpověď: Ano, historické jádro Matera je pěší zónou, tudíž je návštěvníkům zakázán vjezd autem. Doporučuje se parkování mimo centrum a pak pokračování pěšky.

6. Jakými jazyky se mluví v Matera?
Odpověď: V Matera se mluví převážně italsky. V turisticky exponovaných oblastech můžete očekávat komunikaci také anglicky.

7. Jak dlouho trvá prohlídka Matera?
Odpověď: Prohlídka Matera může trvat různě dlouho v závislosti na vašich zájmech a čase, který máte k dispozici. Pokud chcete jen projít historickým jádrem, můžete to udělat během několika hodin. Prohlídka kostelů a dalších památek si však může vyžádat více času.

8. Co vidět v Matera mimo historické jádro?
Odpověď: Mimo historické jádro Matera stojí za návštěvu například hřbitov Rimski Sassi, kde jsou vytesány hrobky do skal, nebo starobylá jeskynní sídla ve venkovských oblastech.

9. Jsou v Matera restaurace a kavárny?
Odpověď: Ano, v Matera najdete velký počet restaurací, kaváren a vináren, kde si můžete vychutnat typické jihoitalské speciality.

10. Jaké jsou další možnosti výletů z Matera?
Odpověď: Z Matera můžete podniknout výlet do přírodního parku Alta Murgia nebo navštívit další historická města v blízkém okolí, jako je například Alberobello se známými Trulli domky.


Letenka Itálie Matera


V Itálii je mnoho kouzelných měst, ale jedno z nich se v posledních letech stalo opravdovou turistickou perličkou. Tím městem je Matera v regionu Basilicata.

Matera je v současné době považována za jedno z nejkrásnějších a nejzajímavějších měst v Itálii. Je známá pro své kamenné městské čtvrti (Sassi di Matera), které jsou jedny z největších a nejlépe zachovaných na světě. Sassi di Matera jsou unikátní městskou zástavbou, která byla využívána a obývána až do 50. let minulého století, kdy se ale stala symbolem chudoby a hygienického nebezpečí. Po rozsáhlé rekonstrukci byla oblast zařazena na seznam UNESCO.

Město je také zajímavé díky řadě historických kostelů a klášterů, které se nacházejí v okolí. Jedním z nejvýznamnějších je kostel San Pietro Caveoso, který nabízí nádherný výhled na město.

Kromě architektury a historie má Matera také hodně kulinářských pokladů. V tomto regionu se vyrábí mnoho tradičních potravin, jako jsou chutné ovoce a zelenina, ale také lahodné sýry a patří sem také samozřejmě řada různých druhů těstovin.

Jednou z výhod Matery je také její poloha. Město se nachází v jižní Itálii, v oblasti zvané Basilicata, ale je také poměrně blízko kamarádské oblasti Apulie, kde najdete některá další skvostná italská města.

Pokud toužíte po navštívení Matery, neexistuje lepší způsob než podniknout let z Prahy. Existuje několik dopravních spojení mezi Prahou a Materou. Hledáte-li co nejlepší nabídku, zkuste vyhledávací portál, kde najdete nejlevnější letecké spoje. S návštěvou Matera začněte naplánovat svou cestu a poznejte kousek opravdu jedinečné krásy Itálie!


Počasí Itálie Matera


Matera, malé město v jižní Itálii, je známé svou neuvěřitelnou historií a unikátním vzhledem. Ale jeho kouzlo nelze plně ocenit bez ohledu na přírodní prostředí, ve kterém se nachází. Počasí v Matera je klíčovým faktorem pro jeho životní styl a atraktivitu pro turisty.

Matera se nachází ve Středomořské oblasti a výrazně ho ovlivňuje teplé podnebí. Léta jsou horká a suchá, s teplotami dosahujícími až 35 °C. V tomto období je město často postiženo suchem a také vysokými úrovněmi UV záření. Místní obyvatelé a turisté proto musí dodržovat opatření, jako je nošení ochranných slunečních brýlí, opalovacích krémů a hydratace, aby se vyhnuli přehřátí a úpalu.

Na druhé straně jsou zimy v Matera mírné a příjemné, s průměrnými teplotami kolem 15 °C a mírnějšími dešti. To je ideální čas pro procházky po uličkách města a objevování jeho historických pokladů. Zima také přináší krásné výhledy na Materu, když se v uličkách objevují stříbrné dešťové kapky.

Jaro a podzim jsou obecně mírná s příjemnými teplotami, což je další skvělá doba pro návštěvu Matera. V těchto obdobích roku mohou návštěvníci očekávat příjemné počasí, s teplotami kolem 20 °C a nižšími srážkami. To je dokonalý čas k prozkoumání okolní přírody a malebného venkova.

Pokud se chystáte navštívit Materu, je důležité sledovat předpověď počasí a plánovat svou cestu v souladu s tím. Během horkého léta se doporučuje vyhýbat se polednímu slunci a hledat stín nebo si užít siestu v klimatizované místnosti. V zimním období je vhodné si vzít s sebou teplejší oblečení a deštník na případné deště.

Matera je fascinující město, které téměř vyzařuje své dědictví a minulost. Ale i když je důležité se ponořit do jeho kultury a atmosféry, nezapomeňte sledovat počasí a přizpůsobit své plány podle toho. Buďte připraveni na horké léto a příjemné zimy, abyste si mohli co nejvíce užít svou návštěvu v Materě.


Ubytování Itálie Matera


Itálie je známá nejen svou překrásnou přírodou, bohatou historií a vynikající kuchyní, ale také jedinečným ubytováním. Jedním z těchto fascinujících míst je i město Matera.

Matera se nachází v jižní části Itálie, v regionu Basilicata. Toto město je známé svými skalními kostely, jeskynními sídly a historickým jádrem, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jedním z hlavních lákadel Matera je právě unikátní ubytování, které je zde k dispozici. Zatímco většina měst nabízí tradiční hotely a penziony, Matera je oázou autenticity a neobvyklého ubytování.

Jeskynní sídla, známá jako "Sassi di Matera", jsou nezapomenutelným zážitkem. Tyto jeskynní komplexy byly původně obydleny již před tisíci lety a poskytovaly útočiště obyvatelům před nepříznivými povětrnostními podmínkami a útoky nepřátel. Dnes mnoho z těchto jeskyní bylo přeměněno na kouzelná ubytovací zařízení.

Pokud se rozhodnete pro pobyt v jedné z těchto jeskýň, můžete zažít jedinečnou atmosféru Matera. Ubytování je často vybaveno moderním komfortem, jako je vlastní koupelna a klimatizace, ale stále si zachovává původní charakter a kouzlo. Mnoho jeskýň nabízí velké okna s výhledem na okolní skalní formace a malebné uličky Matera, což je ideální pro romantický pobyt.

Dalším zajímavým ubytováním v Matera jsou historické paláce a vily, které byly proměněny na luxusní hotely. Tyto elegantní a dokonale zachovalé budovy vám nabídnou prvotřídní pohodlí a nádherný výhled. Mnoho z těchto hotelů vám také umožní ochutnat italskou kuchyni ve svých vlastních restauracích, kde jsou podávány místní speciality.

Pokud preferujete menší a útulnější ubytování, v Matera nenajdete nedostatek rodinných penzionů a apartmánů. Tyto ubytovací zařízení jsou často provozovány místními rodinami a nabízejí osobní přístup a šarm. Můžete si vybrat mezi moderně zařízenými apartmány a tradičními domy s vnitřními nádvořími, kde si budete připadat jako místní obyvatelé.

Matera je také výborným výchozím bodem pro objevování regionu Basilicata. Můžete si pronajmout auto a vydat se na cestu po okolních vesnicích a přírodních záznamech. Po náročném dni plném objevování se můžete těšit na to, že se vrátíte do svého jedinečného a pohodlného ubytování v Matera.

Ať už se rozhodnete pro pobyt v jeskýni, historickém paláci nebo rodinném penzionu, Matera vám poskytne nezapomenutelný zážitek. To vše ve spojení s úžasným okolním prostředím, bohatou historií a vynikající kuchyní, kterou si můžete vychutnat v jedné z místních restaurací. Nechte se unést kouzlem Matera a jejího neobvyklého ubytování.


Nejlevnější letenky do každé části světa

Kupte si nejlevnější letenky do magických míst, ať už vás fascinují jejich krása nebo exotika.

Prohledat letenky